مزایده مناقصه اخبار تماس با ما English

اخبار

بسته حمایتی از حمل‌ونقل ریلی امسال تصویب می‌شود
چهار شنبه ۲8 مرداد ۱۳۹۴

شهرام رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: یک مشکل بزرگ در صنایع ریلی و بخش حمل‌ونقل ریلی داریم که بیشتر گریبانگیر شرکت‌های حمل‌ونقل شده و آن مبحث نوسازی و توسعه ناوگان است.

وی با بیان این‌که موضوع نوسازی ناوگان باید برای شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی صرفه اقتصادی داشته باشد، تصریح کرد: با توجه به نرخ حمل‌ونقل بار و مسافری که شرکت‌های حمل‌ونقل در حال جابجایی آن هستند خیلی مزیت نداشته که ناوگان نو خریداری کنند، از این رو برخی از این شرکت‌ها به سمت خرید واگن‌های دست‌دوم می‌رفتند. این اقدام با سیاست‌های کشور مغایر بود و باعث شد تا خط تولید بسیاری از واگن‌سازان داخلی تعطیل شود.

وی بیان کرد: برای جلوگیری از این سیاست شرکت‌های حمل‌ونقلی راه‌اهن جمهوری اسلامی ایران یک پکیج حمایتی را تعریف کرده که قرار است در هیئت دولت بررسی شود.

وی با اشاره به این‌که قرار بر این است که راه‌آهن و وزارت صنعت این پکیج را تهیه و تدوین کنند، یادآور شد: این بسته فرازهای متعددی دارد که یکی از آنها تامین منابع مالی و در اختیار دادن تسهیلات خرید برای شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی است.

مدیر کل صنایع ریلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:برخی از این تسهیلات،  قدیمی بود که شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در اختیار شرکت‌ها قرار می‌داد و برخی در قالب تخفیفات حقوق دسترسی به خطوط ریلی است. این برنامه شرکت‌ها را مجاب می‌کند تا از تولیدات داخلی برای ناوگان خود استفاده کنند.

رضوی با بیان این‌که تسهیلات خرید ناوگان ریلی تولید داخل در قالب اعطای پول نیست، افزود: بیشتر این تسهیلات در قالب ارائه تخفیفات حق دسترسی است، به هر صورت این برنامه می‌تواند مشکلاتی را ایجاد و مسائلی را حل کند.

 وی در پاسخ به این پرسش که مشکل این برنامه چیست، اظهار کرد: مشکل اصلی این است که جریان حمایتی راه‌آهن از شرکت‌های حمل ونقل ریلی "پول اولیه" نیست، صنایع ریلی جزو صنایع سرمایه‌بری هستند و در گام اول باید یک پیش‌پرداختی ار داشته باشند تا بتوانند با آن قطعات مورد نیازی که در داخل تولید نمی‌شود را خریداری کنند.

وی ادامه داد: تخفیفات حقوق دسترسی بعد از کار به شرکت‌های بهره‌بردار اعطا می‌شود و این یک مشکلی را برای سازندگان به وجود می‌آورد.

وی با تاکید بر این‌که در حال بررسی این مسئله هستیم، خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که آیا می‌توانیم از تلفیق یک سری تسهیلات دیگر استفاده کنیم تا هم بحث تامین قطعات اولیه برای ساخت تجهیزات ریلی حل شود و هم این‌که بهره‌برداری به خرید داخلی ترغیب شوند.

مدیرکل صنایع ریلی وزارت صنعت با بیان این‌که تمام هم و غم وزارت راه و شهرسازی و صنعت عملیاتی کردن این برنامه در سال 94 است، بیان کرد: هیئت دولت با این بسته موافق بوده و این مسئله را به وزارت راه و شهرسازی واگذار کرده است.

رضوی تصویب این بسته حمایتی را تسریع‌کننده فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی دانست و با بیان این‌که مشکل سفارش شرکت‌های سازنده تجهیزات ریلی برطرف خواهد شد، یادآور شد: پتانسیل تولید تجهیزات ریلی در کشور وجود دارد و بسته مذکور نوید خوبی برای فعالان بخش صنایع ریلی و هم شرکت‌های حمل‌ونقلی است.

 
 
دسترسی سریع
اتوماسیون اداری
سامانه پرسنلی
تور مجازی
تماس با ما
دفتر مرکزی
نشانی : تهران- بلوار میرداماد- خیابان البرز-کوچه تابان شرقی- پلاک8
تلفن  :26409569-021   26409564-021   فکس:26409554-021   
پست الکترونیکی:info@iri.co.ir
کارخانه
نشانی  :  استان زنجان- شهرستان ابهر-کيلومتر 17 آزادراه ابهر-قزوین، ضلع جنوبی آزادراه، خيابان ایریکو، شهرک صنعتی ریلی ايريکو کد پستی: 4561137891 صندوق پستی : 456151454
تلفن : 02435362785      دورنگار: 02435362787

کلیه حقوق این سایت به شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان تعلق دارد

Top