مزایده مناقصه اخبار تماس با ما English

اخبار

متن سخنرانی آقای مهندس مقدمی در مراسم آغاز بکار مجدد خط تولید ریل باس
چهار شنبه ۲8 مرداد ۱۳۹۴
بسم الله الرحمن الرحیم
مهمانان محترم، خانمها، آقایان ضمن خوش آمد گوئی. از طرف مهندسین و کارکنان سختکوش ایریکو به شما خیر مقدم عرض می کنم. امیدوارم که حضور پر برکت شما به فضل خداوند سرآغازی باشد بر شکوفایی روز افزون ایریکو.
برادران و خواهرانِ شما در ایریکو به خود می بالند که در ایام دهه کرامت و در روزِ مبارک و خجسته ی بازشکوفایی این شرکت، میزبان بزرگانی از صنعت و اقتصاد کشور هستند که در روزهای دشوار و پرتلاطم، ایریکو را با حمایت های صادقانه ی خود همراهی کردند.
مهمانان محترم
ایریکو در چهار سال گذشته دشواری های بسیاری را متحمل شده است. دشواری هایی که اگر فضل خداوند متعال، حمایت های دلسورانه سرمایه گذاران، همت جهادگونه و از خود گذشتگی ایثارگرانه ی کارگران و مدیران آن نبود هرگز نمی توانست این راه دشوار را تا امروزِ روشن بپیماید.
همانگونه که مستحضرید شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان، ایریکو؛ فعالیت تولیدی خود را در سال 1383 مبتنی بر قراردادی با شرکت قطارهای مسافری رجا با مدیریت وقت جناب آقای دکتر پورسید آقایی برای تأمین 120 دستگاه واگن ریل باس که در ادامه به 150 دستگاه افزایش یافت آغاز کرد. در این قرارداد شرکت هیوندای رتم کره جنوبی به عنوان شریک تکنولوژیک ایریکو برای تأمین واگن های موضوع قرارداد انتخاب شد. تا پایان سال 1391 تعداد 24 واگن از موضوع این قرارداد به صورت CBU، 24 واگن به صورت CKD و 8 واگن به صورت PLB به کارفرمای محترم تحویل شد. این واگن ها هم اکنون در خطوط ریلی کشور و در حوزه حمل و نقل حومه ای در حال بهره برداری هستند و خوشبختانه توانسته رضایت بهره بردار محترم را به دنبال داشته باشد.
در ادامه راه بنا به دلایلی از جمله واگذاری شرکت رجا به بخش خصوصی، حذف ردیف بودجه برای پروژه، تاخیر طرف خارجی در ارسال مدارک حمل، منقضی شدن زمان اعتبار فاینانس و اعتبار اسنادی، عدم تمدید اعتبار اسنادی و عدم ترخیص قطعات از گمرک، این پروژه متوقف شد. این رخداد سبب شد که سرمایه گذاری انجام شده در شرکت ایریکو برای تولید ریل باس بی نتیجه مانده و عملاً بخش عمده ای از خط تولید این شرکت در طول بیش از 3 سال گذشته معطل بماند.
خوشبختانه با تدابیر دولت تدبیر و امید و همدلی و همزبانی بین تمام ارکان پروژه و تیم های مختلف از مجموعه های محترم وزارت راه و شهرسازی، راه آهن ج.ا.ا، شرکت رجا، وزارت صنعت معدن و تجارت و مسئولین استان، بخش عمده ای از مشکلات مربوط به پروژه مرتفع شده و خط تولید ریل باس در این شرکت با ترخیص کالاهای موجود در گمرک بندر عباس مجدداً آغاز به کار کرد.

جناب آقای دکتر پورسید آقایی، بر خود لازم میدانم تا به نمایندگی از خانواده ی بزرگ ایریکو از نیات خیرخواهانه و زحمات صادقانه شما در راه اندازی مجدد خط تولید ریل باس ایریکو صمیمانه تشکر کنم. از این فرصت استفاده کرده و از تلاش ها و زحمات خالصانه و همراهی دلسوزانه ی برادر ارجمندم جناب آقای مهندس بابک احمدی در نیل به این موفقیت تشکر و قدردانی میکنم. امیدواریم که تداوم این مساعدت و همیاری بتواند موجب پویایی روزافزون ایریکو و زمینه ساز فعالیتهای هر چه گسترده تر آن در خدمت رسانی به مردم نجیب این مُلک باشد.
همچنین لازم میدانم از حمایتهای بی دریغ سهامدار ایریکو گروه سرمایه گذاری توسعه ترابر ایرانیان، مدیران محترم وزارت صنعت معدن و تجارت، مقامات و مجموعه های محلی همچون استاندار محترم، مدیر کل محترم صنایع استان زنجان، فرماندار محترم ابهر، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و همه عزیزانی که در روزهای سخت، یاور فرزندانشان در شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان بوده اند تشکر کنم.

با توجه به سرمایه گذاریهای انجام شده برای راه اندازی خط تولید ریل باس، امروز ما در ایریکو آمادگی تولید 100 واگن در سال را داریم و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته بنا داریم که انشاءالله تا پایان سال آینده همه ی 150 واگن موضوع قرارداد را به کارفرمای محترم تحویل دهیم.
با توجه به اینکه خوشبختانه توسعه حمل و نقل حومه ای در اولویت های کاری دولت محترم قرار دارد، امیدوارم ظرفیت ایجاد شده در شرکت ایریکو برای تولید ریل باس ها در خدمت تامین ناوگان حمل و نقل حومه ای کشور اعم از قطارهای خودکشش دیزلی و برقی قرار گیرد و شرکت ایریکو نقش موثری در پاسخگویی به تامین واگن های مورد نیاز در این حوزه ایفا کند.
همانگونه که مستحضرید در زمینه تأمین واگن های حمل و نقل درون شهری، بیشترین حجم قرارداد تأمین واگن های مترو در خارج از تهران، در شرکت ایریکو متمرکز شده است. در حال حاضر قرارداد تأمین 120 دستگاه واگن خط 2 مترو کرج و 135 دستگاه واگن خط 1 مترو شیراز با شرکت ایریکو منعقد شده است.
اعتقاد شرکت ایریکو بر این موضوع استوار است که سهم اندک ساخت داخل در پروژه های تامین ناوگان مغایر با سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی می باشد و از طرف دیگر افزایش سهم ساخت داخل بدون توجه به قطعه سازی در این حوزه امکان پذیر نیست، شرکت ایریکو برای اولین بار در کشور تصمیم به تامین ناوگان پروژه های مترو کرج و شیراز با همکاری یک شرکت طراح بین المللی گرفت. با توجه به اینکه در این روش تامین تجهیزات توسط شرکت ایریکو انجام می شود، در عقد قرارداد با تأمین کنندگان تجهیزات اصلی که عمدتا اروپائی هستند، موضوع انتقال تکنولوژی به سازندگان داخلی در زمینه سیستمهای قوای محرکه ، درب ، تهویه و ترمز مورد توجه قرار گرفت.
پروژه های تامین ناوگان مترو کرج و شیراز با همکاری شرکت طراح اروپائی تا پایان مرحله طراحی پایه و اخذ تائیدیه کارفرمایان پروژه و انجام طراحی تفصیلی در بخش بدنه و ساخت پروتوتایپ بدنه در شرکت ایریکو و همچنین انعقاد قرارداد تأمین تجهیزات اصلی پیش رفت اما این پروژه ها به دلیل عدم تأمین نقدینگی مورد نیاز آنها در این مرحله متوقف ماند. خوشبختانه با تأمین مالی که اخیراً توسط سازمان قطار شهری شیراز صورت گرفته، به زودی شاهد تأمین ناوگان مورد نیاز خط 1 مترو شیراز توسط شرکت ایریکو خواهیم بود.

شرکت ایریکو با توجه به چشم انداز بازار و همچنین پتانسیل های موجود در شرکت، 3 محور اصلی برای فعالیت خود در حوزه تأمین ناوگان ریلی کشور در نظر گرفته است .
محور اول: فعالیت در زمینه تأمین ناوگان مورد نیاز کشور در حوزه حمل و نقل حومه ای شامل انواع واگن های خود کششی دیزلی و برقی با استفاده از پلت فرم واگن های ریل باس موجود و تلاش برای صادرات واگن های ریل باس به کشورهای عربی منطقه
محور دوم: فعالیت در حوزه تأمین ناوگان مورد نیاز حمل و نقل ریلی درون شهری
محور سوم: سرمایه گذاری در حوزه تأمین ناوگان مورد نیاز در بخش قطارهای پرسرعت با همکاری شریک تکنولوژیک خود در این زمینه.
شرکت ایریکو در دوران رکود پروژه های اصلی خود، به منظور جبران بخشی از زیان های وارده، فعالیت در حوزه های تعمیرات و بازسازی انواع واگن های مسافری و لوکوموتیو را در دستور کار خود قرار داد و خوشبختانه توانست در چند سال گذشته به خوبی پاسخگوی بخشی از نیاز حمل و نقل ریلی کشور در این بخش باشد. بسیار خرسندیم که در این زمینه توانستیم رضایت مشتریان خود را جلب کنیم و امیدواریم که بتوانیم با بهره گیری مناسب از توان فنی موجود در ایریکو نقش موثرتر و حضور فعال تری در نوسازی ناوگان ریلی کشور داشته باشیم. واقعیت تلخی که در حوزه تأمین ناوگان حمل و نقل ریلی کشور با آن روبرو هستیم این است که خودکفائی در این صنعت با وجود پیشرفت هایی که در گذشته وجود داشته، متأسفانه در خور نام و شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نبوده و با سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز همخوانی نداشته است. عوامل مختلفی در این موضوع نقش داشته اند که در این کوتاه سخن، مجالی برای پرداختن به آنها نیست.
با توجه به اینکه توسعه حمل و نقل ریلی در کشور جزء اولویت های کاری دولت محترم می باشد امیدواریم که در کنار توسعه حمل و نقل ریلی، موضوع افزایش سهم ساخت داخل و خودکفائی در این صنعت نیز مورد توجه قرار گیرد. این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه سیاست گذاریهای مناسب توسط بخشهای مختلف دولت از جمله وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن تجارت و سایر ارگانها و مجموعه های ذی ربط صورت گرفته و این سیاستها به طور جدی پیگیری شوند.
متاسفانه در گذشته به دلیل نبود سیاست گذاری های مناسب، در مواردی شاهد آن بودیم که توانمندیهای داخلی در حوزه تامین ناوگان مورد توجه قرار نگرفته و بهره برداران و مشتریان محترم اقدام به عقد قرارداد با شرکتهای واگن ساز خارجی کرده اند و صرفاً برای فراهم کردن امکان پاسخگوئی به مراجع نظارتی، شرکت واگن ساز خارجی را مکلف به همکاری با یک شرکت واگن ساز داخلی نموده اند. امیدواریم با اعمال سیاست-های مناسب، این رویه ی نادرست اصلاح شده و شرکتهای ایرانی به عنوان طرف اصلی قراردادهای تأمین ناوگان انتخاب شوند و در صورت لزوم، شرکت های داخلی مکلف به همکاری با شرکتهای خارجی برای انجام تعهدات قراردادی گردند. با توجه به اینکه در حوزه گسترش حمل و نقل ریلی درون شهری و برون شهری هنوز فاصله زیادی با سند چشم انداز 1404 داریم و با در نظر گرفتن اینکه انشاءا... با تدابیر دولت محترم و در شرایط پس از تحریم شاهد کاهش این فاصله خواهیم بود، پیش بینی این است که تقاضا در حوزه تامین ناوگان در چند سال آینده با رشد خوبی مواجه گردد و امیدواریم که با انجام برنامه ریزیهای لازم و بدون از دست دادن زمان، موضوع سفارش گذاری ناوگان در زمان مناسب در دستور کار قرار گیرد و شاهد آن نباشیم که با حربه زمان ، توجیهات لازم برای واگذاری سفارش تامین ناوگان به شرکتهای خارجی فراهم گردد.
همچنین این امید می رود که در تامین این نیازها، کلیه ظرفیتهای واگن سازی کشور به خدمت گرفته شده و افزایش سهم ساخت داخل و خودکفائی در این صنعت نیز مورد توجه متولیان مربوطه قرار گیرد و توزیع سفارشها بین واگن سازان داخلی به گونه ای باشد که حداکثر استفاده از سرمایه گذاریهای انجام شده جهت راه اندازی خطوط تولید در هر کدام از واگن سازیهای کشور صورت گرفته و نیاز به تکرار سرمایه گذاریهای انجام شده و هدر رفت منابع کشور نباشیم.
در پایان بار دیگر از حضور دلگرم کننده ی همه ی مهمانان محترم تشکر میکنم و آرزو میکنم که در ذیل عنایات حضرت حق و همکاری همه ی دلسوزان و زحمتکشان صنعت و اقتصاد کشور بتوانیم گامهایی ارزشمند در شکوفایی و اعتلای این سرزمین سرافراز برداریم.
از توجه شما سپاسگزارم
 
 
دسترسی سریع
اتوماسیون اداری
سامانه پرسنلی
تور مجازی
تماس با ما
دفتر مرکزی
نشانی : تهران- بلوار میرداماد- خیابان البرز-کوچه تابان شرقی- پلاک8
تلفن  :26409569-021   26409564-021   فکس:26409554-021   
پست الکترونیکی:info@iri.co.ir
کارخانه
نشانی  :  استان زنجان- شهرستان ابهر-کيلومتر 17 آزادراه ابهر-قزوین، ضلع جنوبی آزادراه، خيابان ایریکو، شهرک صنعتی ریلی ايريکو کد پستی: 4561137891 صندوق پستی : 456151454
تلفن : 02435362785      دورنگار: 02435362787

کلیه حقوق این سایت به شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان تعلق دارد

Top