مزایده مناقصه اخبار تماس با ما English

اخبار

گسست شهری بر اثر بزرگراه‌ها به مراتب بیشتر از راه‌آهن است
دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴

 

پورسیدآقایی در پاسخ به منتقدان عبور ریل از درون شهر:

گسست شهری بر اثر بزرگراه‌ها به مراتب بیشتر از راه‌آهن است/ نسخه جهانی نجات کلانشهرها با شهرسازی ریل‌پایه

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نسخه جهانی نجات کلانشهرها با شهرسازی ریل‌پایه گفت: دنیا به این نتیجه رسیده که مزایای راه‌آهن به قدری بیشتر از معایبش است که تنها راهکار نجات کلانشهرها را همین شهرسازی ریل پایه می‌داند.

محسن پورسیدآقایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به منتقدانی که عنوان می‌کنند٬ عبور راه‌آهن از شهر ایجاد گسست می‌کند٬ گفت: قطعا نه ارزش زمین در کشور ما به اندازه کشورهای توسعه یافته است و نه مردم ما مردم متفاوت از مردم کلانشهرهای ریل‌پایه هستند٬ پس طرح چنین مواردی درست نیست.

وی با یادآوری اینکه ناوگان مدرن و جدید روز دنیا کمترین آلودگی صوتی و هوا را دارد٬ ادامه داد: در تمام دنیا خطوط راه‌آهن از دل شهرهای اصلی عبور می‌کند و حتی در کنار این خطوط ریلی ساختمان‌‌های بلندمرتبه وجود دارد و شهروندان از اینکه دسترسی مناسبی به خطوط ریلی دارند٬ خوشحال هم هستند. البته این ساختمان‌ها با دو جداره کردن پنجره‌ها و سیستم‌های آکوستیک عایق صدا تجهیز می‌شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: در عین حال با وجود اینکه عبور راه‌آهن از شهر مشکل آفرین نیست٬ نباید منافع عده‌ای محدودی را فدای منافع اکثریت کرد؛ علاوه بر این راه‌آهن‌ها همواره وجود داشتند و پس از آن ساختمان‌‌سازی‌ها در حاشیه آن انجام شده و اینکه گفته می‌شود ارزش املاک حاشیه راه‌آهن با وجود راه‌آهن افت کرده هم سخن نادرستی است چراکه این ارزش از ابتدا هم به همین صورت بوده است.

پورسیدآقایی با بیان اینکه راه‌آهن موجود در کشور ما سنی حداقل ۸۰ سال دارد٬ اظهار کرد: این درست نیست که افرادی در حاشیه راه‌اهن ملک خریداری کنند و بعد فشار بیاورند که این راه‌آهن جمع شود تا ارزش زمین‌های آن‌ها بالاتر برود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به وجود بزرگراه و آزادراه‌های فراوان در درون شهر٬ تأکید کرد: مگر گسست شهری در بزرگراه‌ها و آزادراه‌هایی مثل صیاد شیرازی٬ امام علی(ع) و همت رخ نمی‌دهد و این بزرگراه‌‌ها طرفین شهر را از هم جدا نمی‌کنند؟ به مراتب عرض بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها بیشتر از راه‌آهن است و قطعا بیشتر از ریل گسست ایجاد می‌کند. مشکل ایجاد گسست در شهر قابل حل است و با ایجاد پل‌های روگذر و زیرگذر و ساخت تقاطع‌های چند طبقه این مشکل را برطرف می‌کنند و این مفهوم را باید در خطوط راه‌آهن هم پذیرفت.

پورسیدآقایی اضافه کرد: دنیا نیز به این نتیجه رسیده که مزایای راه‌آهن به قدری بیشتر از معایبش است که تنها راهکار نجات کلانشهرها را همین شهرسازی ریل پایه می‌داند و این نکته را هم باید در نظر داشت که به همین دلیل بسیاری از ایستگاه‌های راه‌آهن‌های برون‌شهری در شهرهای توسعه یافته اخیرا احداث شده‌ است. برای مثال ایستگاه راه‌آهن برلین بزرگترین ایستگاه راه‌آهن اروپا در دل شهر و در سال  ۲۰۰۰ کمتر از ۱۶ سال قبل احداث شد و تمام خطوط منتهی به برلین از روگذر و پل به ایستگاه می‌رسد و به قدری مزایای راه‌آهن در درون شهر زیاد بوده که جامعه علمی این مسئله را پذیرفته و به آن عمل می‌کند و نیاز امروز کشور ما نیز عمل به همین مدل از شهرسازی است.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

 
 
دسترسی سریع
اتوماسیون اداری
سامانه پرسنلی
تور مجازی
تماس با ما
دفتر مرکزی
نشانی : تهران- بلوار میرداماد- خیابان البرز-کوچه تابان شرقی- پلاک8
تلفن  :26409569-021   26409564-021   فکس:26409554-021   
پست الکترونیکی:info@iri.co.ir
کارخانه
نشانی  :  استان زنجان- شهرستان ابهر-کيلومتر 17 آزادراه ابهر-قزوین، ضلع جنوبی آزادراه، خيابان ایریکو، شهرک صنعتی ریلی ايريکو کد پستی: 4561137891 صندوق پستی : 456151454
تلفن : 02435362785      دورنگار: 02435362787

کلیه حقوق این سایت به شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان تعلق دارد

Top