مزایده مناقصه اخبار تماس با ما English

اخبار

مشارکت با روس‌ها در اجرای پروژه قطار برقی گرمسار-اینچه برون
چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر انرژی فدراسیون روسیه ضمن موافقت با درخواست روس‌ها برای افزایش پروازهای تهران به مسکو، شرایط دولت تهران را درباره نحوه مشارکت با روسیه برای اجرای پروژه‌های ریلی در ایران تشریح کرد.
عباس آخوندی در دیدار با الکساندر نوواک وزیر انرژی فدراسیون روسیه که عصر دیروز (دوشنبه ۲۴ اسفند) با حضور اصغر فخریه کاشان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل٬ امیر امینی معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل و سیدمحسن پورسیدآقایی مدیرعامل شرکت راه‌‌آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با ابراز خوشوقتی از روابط خوب ایران و روسیه در همه جوانب و ابراز امیدواری نسبت به اجرایی شدن برنامه‌های همکاری دو کشور در بخش حمل و نقل گفت:  فعلا پروژه‌ای که به صورت جدی قابل طرح است پروژه برقی‌سازی قطار گرمسار ـ ‌اینچه برون است. من خودم قبلا یک گزارش با رویکرد مثبت از اصول طراحی مهندسی پروژه به دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران ارائه کرده‌ام. با این حال هنوز چند نکته در این خصوص در ذهن ما به صورت علامت سؤال باقی مانده است.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نکته اول در خصوص قیمت‌های پیشنهادی طرف روسی است که در این زمینه ما چندین قیمت پیشنهادی دیگر از سوی چینی‌ها و اروپایی‌ها دریافت کرده‌ایم که از قیمت پیشنهادی روس ها بسیار کمتر است؛ بنابراین ما به بحث جدی درباره مبانی قیمتی میان دو طرف نیاز داریم. البته همانطور که تا حالا توافق کرده‌ایم باید همچنان این بحث قیمت‌ها را با یکدیکر ادامه داده و هزینه پروژه‌های مشابه برقی‌سازی خط آهن گرمسار ـ اینچه برون دیگر کشورها را با قیمت پیشنهادی روسیه مقایسه کنیم تا دو طرف بتوانیم به قیمت مناسبی برسیم.
وی نکته دیگر در اجرای پروژه برقی‌سازی قطار گرمسار ـ اینچه برون را تفاوت سهام ایران و روسیه خواند و افزود: طرف ایرانی در زمینه سهم تعریف شده از سوی روس‌ها بحث و اشکال جدی دارد. این پروژه به صورت سیویل انجام می‌شود و اگر قرار باشد کار سیویل در روسیه انجام شده و در ایران پیاده‌سازی شود نه به نفع ماست و نه به نفع روسیه؛ چون از یکسو برای ما گران تمام می‌شود و از سوی دیگر اگر قرار باشد کاری که با قیمت ارزان‌تر در ایران قابل اجراست، در روسیه انجام و سپس در ایران پیاده‌سازی شود برای شما نیز به صرفه نخواهد بود. به اضافه اینکه سهام تعریف شده از سوی روس‌ها با قوانین داخلی ایران مغایرت دارد. بر اساس قوانین کشورمان اگر قرار بر مشارکت خارجی‌ها در پروژه‌ای باشد باید حداکثر نسبت تعریف شده برای سهام آنها، به صورت ۵۰ درصد سهام طرف خارجی و ۵۰ درصد طرف ایرانی باشد که با نسبت مورد نظر روس‌ها در پروژه قطار برقی گرمسار ـ اینچه برون (۷۵ درصد سهام روسیه و ۲۵ درصد سهام ایران) تفاوت فاحشی دارد. البته اگر قیمت نهایی توافق شده ما و روس‌ها در این پروژه کمتر از ۱.۲ میلیارد دلار بود و مازاد آن در پروژه راه‌آهن قزوین ـ رشت ـ آستارا مصرف شود ما با آن موافقیم. ضمن اینکه اگر نظر روس‌ها بر تولید مشترک لوکوموتیو قطار برقی گرمسار ـ اینچه برون است، «برند» شرکت تولیدکننده لوکوموتیوها نیز برای ما مهم است.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

 
 
دسترسی سریع
اتوماسیون اداری
سامانه پرسنلی
تور مجازی
تماس با ما
دفتر مرکزی
نشانی : تهران- بلوار میرداماد- خیابان البرز-کوچه تابان شرقی- پلاک8
تلفن  :26409569-021   26409564-021   فکس:26409554-021   
پست الکترونیکی:info@iri.co.ir
کارخانه
نشانی  :  استان زنجان- شهرستان ابهر-کيلومتر 17 آزادراه ابهر-قزوین، ضلع جنوبی آزادراه، خيابان ایریکو، شهرک صنعتی ریلی ايريکو کد پستی: 4561137891 صندوق پستی : 456151454
تلفن : 02435362785      دورنگار: 02435362787

کلیه حقوق این سایت به شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان تعلق دارد

Top